eray aydoğdu

jQuery and ASP.NET MVC fanatic.

Asp.net MVC Projesini Yayınlama (Publish Etmek)

Hostda projeyi çalıştırmak için MVC dll’lerine bağlı. MVC bileşeni hostta yüklü ise sorunsuzca çalışır. Ancak bu bileşen yüklü değilse gereken bileşen dosyalarını projemize eklemeliyiz. Ayrıca MVC projesini hostta atıp çalıştırmak için ise Asp.net’te olduğu gibi projeyi publish ederek sunucuya atabiliyoruz.

MVC projesini oluşturduğumuzda proje dosyaları içinde bin klasörü altında proje adına ait bir dll oluşmakta ve projenin çalışması için bu dll dosyası kesinlikle olması gerekiyor. Ayrıca MVC projesini çalıştıracağımız bilgisayarda MVC bileşeni yüklü değilse gerekli Dll dosyalarını da bin klasörüne eklemeliyiz.

Projeyi çalışır hale getirmek için projeyi Publish etme yöntemini kullanabiliriz. Bunun için yanda görüldüğü gibi Solution Explorer sekmesini açıp, projenin adı üzerinde sağa tıklayıp Publish seçeneğini seçmeliyiz. Bu seçim sonrası ekranımıza bir onay penceresi geliyor. Bu pencere ile projenin publish edileceği yeri belirtiyoruz ayrıca publish edilecek dosyalar hakkında bazı ayarlar yapabiliyoruz. Bu pencerede publish edilecek yeri seçip, Publish tuşuna basarak işlemimizi gerçekleştirebiliriz.

Ancak publish edilen MVC projesini çalıştıracak bilgisayarda MVC bileşeni yüklü değilse bunun için gerekli bileşenleri projemize eklemeliyiz. Bu bileşenler: System.Web.Mvc, System.Web.Routing, System.Web.Services ve System.Web.Extensions. Bu bileşenleri publish edeceğimiz projenin bin dosyasına eklemeliyiz. Eğer Publish işlemi esnasında ototmatik olarak bu bileşenlerin projeye eklenmesini istiyorsak aşağıdaki adımları izlemeliyiz.

Resimde görüldüğü gibi ilk olarak Solution Explorer sekmesinde Proejemizin altında bulunan References sekmesini açıp oradaki 4 adet Dll dosyasını seçmeli ve ardından Properties sekmesine geçerek bu Dll dosyalarının Copy Local özelliğini True olarak değiştirmeliyiz. Daha sonra ise projemizi publish edebiliriz. Publish ettikten sonra bin klasörü altında Dll dosyalarının eklendiğini görebiliriz.

Bu şekilde Publish ettiğimiz MVC proje dosyalarını çalıştıracağımız bilgisayara veya hosta atarak çalıştırabiliriz. Bu şekilde MVC projesini Publish etme ve çalıştırma işlemini görmüş oluyoruz. Umarım ilgilenenlere faydası olur.

Ufak bir öneri eğer hostunuzda iis 6 kullanılıyorsa gerekli mvc routing ayarlarını hizmet aldığınız şirketin destek departmanına iletebilirsiniz..

İyi Çalışmalar.

4 Responses to “Asp.net MVC Projesini Yayınlama (Publish Etmek)”

 1. Could not load file or assembly ‘System.Web.Razor, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31bf3856ad364e35′ or one of its dependencies. The system cannot find the file specified. Hocam sitemi servera yüklediğimde şöyle bir hata vardır bundan öncede benzer hatalar aldım ve dlllerini bin klasörüne eklediğimde bir sonraki hata mesajına geçmekte. Böyle hepsini eklemekmi gerekir serverda yapılacak daha kesin bir çözüm varmı.

  Yorum by Barış — 23 Mart 2012 @ 12:32

 2. razor engine kullanıyorsun galiba kullandığın MVC sürümünü de hosting e yükletmen gerekiyor. Razor kullanmandan yola çıkarak MVC 3 ve .NET 4.0 kullandığını varsayıyorum. Bunun için hosting panelinden geçerli .NET ayarlarını ASP.NET 4.0 ‘a ayarlaman ve MVC 3 bileşeninin hosting e kurulu olduğundan emin olmalısın.

  Yorum by Eray Aydoğdu — 24 Mart 2012 @ 08:39

 3. html5 ve mvc 4 ile bir tasarım yapdım.sita yeteyi sayfama publish edemiyorum. sürekli kullanıcı veya şifre yanlış yada yetkiniz yok diye uyarı veriyor. aynı kullanıcı adı ve şifre ile filezilia ile giriş yapabiliyorum halbuki. illaki visuel ilemi publish yapmamız gerekiyor direk filezilea ile www. klasöre atamıyormuyuz. lütfen yardım

  Yorum by ahmet — 07 Mart 2015 @ 18:56

 4. hayır elbette ki şart değil istediğin şekilde server ‘ına bağlanıp IIS üzerinde yayınlayabilirsin. Muhtemelen kullancı adı/şifre ile ilgili bir problem yaşıyorsundur.

  Yorum by Eray Aydoğdu — 02 Aralık 2015 @ 21:02

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URL

Leave a Response