eray aydoğdu

jQuery and ASP.NET MVC fanatic.

RenderAction ile RenderPartial Arasındaki Fark

Asp.net MVC ‘ye çok hakim olmayanların çoğu zaman hangisini kullanması gerektiğine karar veremeyen ve ikisininde aynı işi yaptığını düşünen kişiler için kısaca aralarındaki farktan bahsedelim.Aslında RenderAction ile RenderPartial arasında büyük bir fark var.Aslında RenderAction standart mvc Action ı gibi çalışır. İstediğimiz controller da iken istediğimiz controller daki Action ı çalıştırıp sonucu döndürür. RenderPartial ise aynı controller daki bir VIEW i render eder.

RenderPartial özellikle bir Model belirtilmemişse view ile aynı Model’e sahiptir. RenderAction ise çok daha komplekstir. Kendi actionı ile ayrı bir Model’i olabilir, database’e bağlanabilir vs.

Bir widget’ınız var ve seçim yapamıyorsanız şöyle düşünün. Eğer kompleks işlemler yapacaksanız (database’e bağlanmak, veriler çekmek , datalarla işlemler yapmak vs vs) elbetteki RenderAction kullanmalısınız. Çok daha sade bir widget ise RenderPartial kullanabilirsiniz.

Örnek vererek açıklayayım. Haberler nesneleriyle iligili işlemleri yaptığım bir News controller ım var. Ana sayfada en son haberleri gösteren bir widget yapmak istiyorum. LastNews isimli bir Action oluşturup RenderAction kullanmam en doğru ve pratik bir seçim olacaktır.

3 Responses to “RenderAction ile RenderPartial Arasındaki Fark”

  1. teşekkürler güzel bir yazı

    Yorum by emre demir — 20 Mart 2012 @ 20:11

  2. Yıl olmuş 2016, halen en güzel cevap sizden çıktı. Tebrikler.

    Yorum by ayhan — 23 Şubat 2016 @ 03:02

  3. teşekkür ederim.

    Yorum by Eray Aydoğdu — 01 Mart 2016 @ 09:23

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemeleri. TrackBack URL

Leave a Response